środa, 29 kwietnia 2020

Zbliżające się Święta Narodowe


W najbliższych dniach obchodzić będziemy rocznice ważnych wydarzeń historycznych:

- Święta Pracy (Pierwszego Maja)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (Drugiego maja).
- Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe, ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Obchodzimy je w całym kraju 2 maja.

Flaga jest - obok godła – naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni dziejów. W pradawnych wierzeniach Słowian biel oznaczała wodę, czystość i cnoty moralne ; czerwień – ogień, odwagę i waleczność.
Dlatego te barwy dominowały w kolorystyce słowiańskich strojów, uzbrojenia, dekoracji wnętrz, a nawet grobowców.

Biel i czerwień jako barwy narodowe pojawiły się po raz pierwszy 3 maja 1972 roku, podczas uroczystych obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji.

Warto wiedzieć, że geneza polskiej flagi jest jedną z ciekawszych w świecie. Wywodzi się ona z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i Pogoni – czyli rycerza galopującego na koniu - który jest godłem Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Polskie barwy narodowe oficjalnie ustalił Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

1 sierpnia 1919 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych. Znajdujemy w niej zapis:
„ Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych paskach, równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony”.

Polskie barwy narodowe, wyrosłe z piastowskiego znaku herbowego, towarzyszyły nam we wszystkich ważnych wydarzeniach: podczas wszystkich powstań niepodległościowych oraz w czasie I a także II wojny światowej. Towarzyszą nam w codziennym życiu.

Dziś, polska biało-czerwona flaga powiewa wszędzie tam, gdzie byli i są Polacy.

W pełni zgadzamy się ze słowami Czesława Janczarskiego wyrażonymi w wierszu pod tytułem:
 ,,Barwy ojczyste”

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.

Czerwień – to miłość,
biel - serce czyste…
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

Dzisiaj symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń, ale pod jednym warunkiem – należy je otoczyć czcią i szacunkiem. Jest to patriotyczny obowiązek każdego obywatela, każdego Polaka.
Wywieśmy w te dni biało-czerwone flagi na balkonach i w oknach naszych
domów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Konkurs Ekologiczny

 26 marca w świetlicy szkolnej odbył się konkurs ekologiczny "Przyjaciele lasu", w którym brały udział dzieci z klas pierwszych. :...